
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.18 mm |
| Width | 8.41 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 4.83 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 4.44 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Weight | 1.442906 g |
| Min Input Voltage | -4.2 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 37 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Quiescent Current | 3.5 mA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 1.5 A |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 64 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Load Regulation | 0.5 %/V |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
Stock: 308
Distributors
pcbx
Unit Price$1.03276
Ext.Price$1.03276
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.03276 | $1.03276 |
| 10 | $0.65744 | $6.57440 |
| 25 | $0.58990 | $14.74750 |
| 50 | $0.53474 | $26.73700 |
| 100 | $0.48474 | $48.47400 |
| 300 | $0.44039 | $132.11700 |
| 500 | $0.40010 | $200.05000 |
| 1000 | $0.33684 | $336.84000 |
| 3000 | $0.30780 | $923.40000 |
| 5000 | $0.28127 | $1406.35000 |
